List do Domowych Ognisk

Jezu, ufam Tobie                                                                        Czerna, dnia 25.09.2022r.

Drodzy bracia i siostry

Dziękuję, że odpowiedzieliście na zaproszenie do modlitwy w domach w inicjatywie Domowe Ogniska Bożego Miłosierdzia. Tworzymy w ten sposób jedną rodzinę Bożą Jezusa i Maryi. Ochraniamy naszych najbliższych i siebie.

Jednak troski dnia codziennego problemy z jakimi się zmagacie, lenistwo duchowe, zacierają często w nas pierwszeństwo modlitwy. W tej tragicznej po ludzku sytuacji, kiedy ludzie tracą wiarę, rodziny się rozpadają, nie możemy sobie pozwolić na brak dyscypliny. Nawrócenie jest dziełem łaski Bożej, a łaska Boża udzielana jest tym, którzy się modlą, pokutują i pełnią działa miłosierdzia. My Polacy mamy skłonność do chwilowych akcji, a tu trzeba konsekwentnego, systematycznego działania. Niestety z obserwacji wiem, że niektóre Domowe Ogniska nie uczestniczą do końca w propozycjach duszpasterskich jakie mają je wzmocnić. Dlatego wprowadzam w rocznym cyklu zdobywanie pięciu punktów. Jeśli dana grupa zdobędzie tylko dwa ma upomnienie, a za rok skreślenie z listy członków.

Zawsze będzie możliwość nadrobienia strat. Przez wyznaczone dodatkowe zadania i kontynuowanie tych jakie są określone na dany rok.

Zdobywanie punktów:

  1. W ciągu roku co kwartał są trzy spotkania formacyjne w sanktuariach Maryjnych. Obecność na każdym z nich daje jeden punkt.
  2. Raz w roku w tzw. Samotni Jezusa Miłosiernego przy sanktuarium Bożego Miłosierdzia jest dyżur adoracji Najświętszego Sakramentu za Ojczyznę. Obecność na nim grupy daje czwarty punkt
  3. Comiesięczne spotkania w domach dają piąty punkt.

Każde Domowe Ognisko będzie co roku z tego rozliczone.

Oprócz tego zachęcam, aby każde Domowe ognisko raz w miesiącu przed modlitwą w domach podjęło 1 godzinę adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji czci Maryi i wynagrodzenia za profanacje Eucharystii. Może to być uczynione wspólnie lub indywidualnie.

Wiem, że każdego dnia musimy pokonać wiele trudności. Pamiętajmy jednak o pierwszeństwie łaski Bożej i wartości duszy. Jeśli zaniedbacie przyjmowanie łaski Bożej w tych czasach nie ostoicie się. Zweryfikujcie co jest ważniejsze, zdrowie, praca, względy ludzkie. Jako najważniejszy cel do którego zmierzamy każdego dnia wybierzmy Boga.

Lepiej by było nas mniej, ale za to ludzi konkretnych i podejmujących prace systematycznie, niż osób, które słuchają i nic z tego nie wprowadzają w życie.

Musimy być zdyscyplinowani w pracy nad własnym uświęceniem i naszych rodzin. To najważniejsze zadanie, reszta jest dodatkiem. Zapraszam do zmagań nad sobą i dobrych wyborów. Z powodu podjęcia życia pustelniczego nie będę mógł być na każdym spotkaniu formacyjnym. Postaram się by wam towarzyszyli inni księża.

Z Bożym błogosławieństwem

Z kapłańskim błogosławieństwem Ks. Michał Dłutowski Informacje Jadwiga 509 159 436