Domowe Ogniska Miłosierdzia – Założenia

Jezu ufam Tobie - 001 - 867x614

Drodzy Pielgrzymi!

Domowe Ogniska Modlitwy i Miłosierdzia

Zachęcamy do wzięcia udziału w Domowych Ogniskach Modlitwy i Miłosierdzia. Jest to inicjatywa uczenia się systematycznej modlitwy w rodzinach. Nie jest to kolejna wspólnota lub stowarzyszenie, lecz propozycja wzmocnienia wiary w rodzinach. Nie dotyczy więc ona tylko małżonków, lecz całej rodziny i osób w różnym wieku. Celem jej jest przekazywanie wiary młodemu pokoleniu przez rodziców. Ta inicjatywa ma wzmocnić w rodzinie obecność tradycyjnych praktyk religijnych. Może też być pomocna, aby spotkać się ze znajomymi na wspólnej modlitwie do Boga.

Jest nazwana Domowym Ogniskiem Miłosierdzia dla podkreślenia modlitwy za tych, którzy jej najbardziej potrzebują (uzależnieni, zrozpaczeni, niewierzący itp.). Przez DOM modlimy się za rodziny, ale i miejsca, w których żyjemy, by uwalniać je od wpływu złego. Również bardzo ważne jest poznawanie i wcielenie w życie orędzia Bożego Miłosierdzia. Inicjatywa ta nie ogranicza się tylko do modlitwy, ale też do pracy nad sobą. Uczymy się przebaczać i poskramiać własny egoizm.

Pamiętamy różne inicjatywy mające odnowić polskie społeczeństwo jak np. krucjaty trzeźwościowe. Ta jest skierowana do wszystkich rodzin, by umocnić w nich wspólną i osobistą relację z Bogiem. Mogą DOM podejmować różne wspólnoty kościelne pamiętając jednak o programie modlitwy, aby go nie zmieniać w dowolny sposób!

ZAŁOŻENIA

Czas: spotkanie raz w miesiącu.

Miejsce: mieszkanie, dom rodzinny.

Program spotkania: Składa się tylko z modlitw zatwierdzonych przez Kościół Rzymsko- Katolicki:

  • Część Różańca Świętego
  • Koronka do Bożego Miłosierdzia
  • Akt zawierzenia rodzin i domu Bożemu Miłosierdziu

Modlitwę można podjąć w cyklu nowenny na Święto Bożego Miłosierdzia. Tekst nowenny czytany jest przed Koronką do Bożego Miłosierdzia. Potem kontynuować ją nieustannie. Można dodać jeszcze litanie, śpiew Godzinek do Najświętszej Maryi Panny.

Prowadzący: Spotkanie prowadzi jedna osoba, pilnująca właściwego przebiegu modlitewnego spotkania. Liczba osób: do 12, jeśli jest więcej należy tworzyć następną grupę DOM. Ważne jest, aby nie przyzwyczajać się do osób, lecz inicjować kolejne ognisko modlitwy. Pozostaje się tylko w jednym ognisku modlitewnym. Modlitwa ta jest również wezwaniem do uczynków miłosierdzia wobec duszy i ciała.